Napozni jó! Napozni jó?
Lassan, araszolva közeledik a nyár és hamarosan újra napfürdőzhetünk, de nagyon nem mindegy, hogy mennyit és mikor tesszük. Bár a napsütésnek kétségtelenül sok jó hatása van, ugyanis kedély javító, nélkülözhetetlen a D-vitamin termeléshez és nem utolsó sorban, ha jól csináljuk szépen lebarnulunk tőle, legalább ennyi kárt is okozhat. Összeszedtük néhány pontban mit érdemes tudni a napozásról és a fényvédők használatáról.
Mikor nem szabad napra menni?
Alig várjuk a nyári szabadságok időszakát, amikor végre pihenhetünk és töltődhetünk a napon. Ilyenkor sem hagyhatunk azonban figyelmen kívül (a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémek használata mellett sem) néhány fontos szabályt:
Milyen mennyiségű fényvédőt szükséges alkalmaznunk? Miért és milyen gyakran szükséges az újbóli felvitele? Praktikus tanácsok az alkalmazásához?
Nagyon fontos a fényvédők alkalmazása során a megfelelő adag felvitele a bőrre. 2mg/cm2 a javasolt mennyiség, ez egy átlagos arcfelületnél kb. 1,2 gr-ot jelent. Hogyan tudjuk ezt könnyedén kiszámolni? Ha az egész testünket szeretnénk bekenni, 1 uncia fényvédő legalább szükséges. Egy uncia körülbelül egy felespohárnyi mennyiség (28.35gr). Ez a teljes testre értendő, és nyilván eltérő lehet az alkati sajátosságok miatt. Az arcra való mennyiség pedig körülbelül ¼ teáskanálnyi adag. Természetesen, ha olyan ruházatot hordunk, ami nem átlátszó, az önmagában is véd a fénytől, így kevesebb napvédő is elegendő lehet. Ezek a mennyiségek elsőre talán soknak tűnnek, de itt is érvényes a több a jobb szabály. Érdemes olyan krémet választani, ami könnyen és gyorsan beszívódik, jó textúrával rendelkezik. Fontos szempont az is, hogy a kutatások alapján a fényvédők hatásmechanizmusa csökken, ahogy telnek az órák, illetve hő hatására izzadás is bekövetkezik, ami szintén okot ad arra, hogy újrakenjük magunkat. A kutatások szerint kétóránként érdemes megismételni a folyamatot.
A tavalyról megmaradt fényvédőt használhatom idén is? PAO
A krémek esetében nagyon fontos rendszeresen ügyelnünk a szavatossági időre. Ha egy fényvédő szavatossági ideje lejár, az összetevők megromolhatnak, illetve jelentősen csökkenhet a termék hatékonysága. Azért is szükséges erre kiemelten felhívni a figyelmet, mert a fényvédők legelső és fontos funkciója az UV-sugarak, a napégés, az allergia és a rosszindulatú bőrdaganatok elleni védelem. Kémiai fényvédők közül például az oxibenzont, avobenzont, homoszalátot tartalmazó krémek oxidálódhatnak. A fizikai szűrőket tartalmazó készítmények ( ilyen lehet például a cink-oxid,titán-dioxid) esetén nem áll fent ez a probléma, de idővel ezek a hatóanyagok is megromlanak.
Ezért kiemelten fontos figyelnünk a szavatossági időre, különösen arra, hogy felbontás után meddig megfelelő minőségű a termék. A PAO jelzés (period after opening) mutatja a felbontás utáni felhasználhatóság időtartamát. Természetesen, ha ebbe az időintervallumba belefér a tavalyi naptejünk, akkor biztonsággal alkalmazható, ha nem, érdemes újat vásárolni.
Irodában dolgozom, ablakon keresztül leéghetek? Vagy napernyő alatt?
Könnyen le lehet égni, ha nem figyelünk oda a megfelelő fényvédelemre, ezért érdemes figyelembe venni, milyen körülmények között érhetnek bennünket a sugarak. Az autó üvegei akár 80%-ban átengedik a káros UV-fényt, a régebbi típusokban csak a szélvédőben helyeztek el UV-szűrőt, oldalt nem, ezért is detektálható, hogy akik nagyon sokat vezetnek, arcuk bal oldala sokkal kitettebb, mint a jobb. Az irodában az ablaküveg egyfajta szűrőként szolgál, az UvB-fényt megszűri, de azt sem teljesen, az UvA-sugarak viszont átjutnak rajta, ezért lebarnulni nem igazán fogunk, de az UvA káros hatásai, mint például a bőröregedés, sejtkárosodás ellen az irodában is védeni kell a bőrünket. A napernyő vagy fa alatt hűsölve az UV-sugarak 50-80%-a is elér minket, ami bőven elég ahhoz, hogy lebarnuljunk. Igyekezzünk ezért az év minden napján, árnyékban, irodában, autóban is megfelelő faktorszámú fényvédő krémet alkalmazni.
A Pirulafutar.hu webshopon nagy választékban találnak megfelelő minőségú fényvédőt minden típusú bőrre.
Forgalmazott márkák: VICHY, LA ROCHE-POSAY, BIODERMA, URIAGE, EUCERIN
Forrás: bioderma.hu